Što je Demo akademija
Demo akademija je jednogodišnji multidisciplinarni program obrazovanja o demokraciji usmjeren na razvoj znanja, jačanje vještina te oblikovanje stavova i ponašanja koji su osnova društvenog angažmana građana te su važni za realizaciju ljudskih i građanskih prava i odgovornosti. Svrha programa je obrazovati građane za veće sudjelovanje i posvećenost ideji i vrijednostima demokracije, odnosno podržati stil života u zajednici u kojoj građani žive sa i u odnosu s drugima.
Akademija traje jednu godinu, a obuhvaća 8 kolegija koji osiguravaju znanje važno za razumijevanje koncepta demokracije, pravde, mira, aktivnog građanstva i građanskih prava, socijalne kohezije, solidarnosti i društvene uključenosti.
Svaki kolegij traje 16 sati, a dinamika provedbe je jedan vikend u mjesecu.
Društveno korisno učenje, kao dio Akademije, omogućava povezivanje teorije i prakse kroz istraživanje i analizu problema u zajednici, traženje mogućih rješenja i intervencija usmjerenih boljoj kvaliteti života. Provodi se individualno ili u malim skupinama, uz podršku mentora. Jedan od ishoda je završni rad koji ujedno znači uspješno završavanje Demo akademije.
Vrijednosti i navike na kojima demokracija počiva nisu urođene i ne možemo ih podrazumijevati.
Predanost očuvanju dostojanstva i slobode, jednakim pravima, socijalnoj i ekonomskoj pravdi, solidarnosti, osobnoj i društvenoj odgovornosti, samopoštovanju, održivom razvoju, moraju biti usvajani kroz znanja i praksu.
Tko su polaznici
Predstavnici/ce organizacija civilnog društva i obrazovnih ustanova od kojih očekujemo:
Motiviranost i interes za sadržaj i teme Demo akademije;
Redovito sudjelovanje u svim kolegijima i programu društveno korisnog učenja;
Odgovoran pristup svim obvezama i preuzetim zadacima;
Otvorenost i spremnost na dijalog i poštivanje različitosti.
Program akademije
8 kolegija
01/
Održivi razvoj
Voditelj: Teo Petričević
25. 10. - 27. 10. 2019.
Održivi razvoj: kontekst, koncept i definicija
Načela održivog razvoja
Okolišna, društvena i ekonomska dimenzija održivog razvoja
Društveno odgovorno poslovanje, dobra ekonomija, društveno poduzetništvo
Stanje i modeli održivog razvoja u Hrvatskoj i svijetu
02/
Demokracija
Voditelj: Berto Šalaj
29. 11. - 1. 12. 2019.
Povijest, razumijevanje i temeljna obilježja demokracije
Različiti modeli demokracije
Trendovi i izazovi demokracije u modernim društvima
03/
Civilno društvo
Voditelj: Berto Šalaj
24. 1. - 26. 1. 2020.
Povijest i razvoj civilnog društva
Suvremeni koncept civilnog društva i uloga u razvoju demokracije
Oblici građanskog sudjelovanja
04/
Odgovorni i aktivni
u održivoj zajednici
Voditeljica: Nives Ivelja
21. 2. - 23. 2. 2020.
Osjetljivost za procese u zajednici i odgovornost za njen razvoj
Osobna pozicija i uloge u zajednici
Facilitacija komunikacije i suradnje
05/
EU i europske vrijednosti
Voditeljica: Senada Šelo Šabić
20. 3. - 22. 3. 2020.
Ideja, povijest i razvoj Europske unije
Temeljna prava i vrijednosti
Pravni i institucionalni okvir
Politike EU
Odnos nacionalnog i kolektivnog unutar EU
Izazovi proširenja, migracije i krize
EU kao globalni akter i perspektive razvoja
Hrvatska u EU
06/
Ljudska prava
Voditelj: Srđan Dvornik
17. 4. - 19. 4. 2020.
Ljudska prava i vladavina prava – razvoj ideje u naponskom polju društvo-država
Prava u odnosu na što i na to čija su?
Okvir za ostvarivanje prava - „nema prava bez garancije i garan(a)ta“
Garanti i sistematski prekršitelji
Potencijali univerzalnog pristupa ljudskih prava
07/
Socijalna kohezija
Voditelj: Marko Kovačić
15. 5. - 17. 5. 2020.
Pojam i značaj društvenog kapitala
Socijalna isključenost i inkluzija
Solidarnost i filantropija
Volonterstvo
Društvena promjena kroz participaciju
08/
Kultura mira
Voditeljica: Emina Bužinkić
19. 6. - 21. 6. 2020.
Koncept kulture mira – povijest, značaj i temeljne vrijednosti i principi
Izgradnja mira u Hrvatskoj i svijetu
Područja društvenog djelovanja u izgradnji kulture mira
Migracije i integracije – solidarno i humanitarno djelovanje kao temelj izgradnje mira
09/
Dodjela diploma
Rujan, 2020.
Ponosni na sebe!
Voditelji kolegija i predavači
Voditelji kolegija i brojni gosti predavači stručnjaci su i praktičari s višegodišnjim iskustvom u području razvoja demokracije i civilnog društva od kojih ćete imati priliku učiti i razgovarati o različitim društvenim pojavama i procesima te o aktualnoj situaciji u Hrvatskoj i Europi.
Izvanredni profesor na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu gdje izvodi nastavu na kolegijima Demokracija i civilno društvo i Politička socijalizacija i političko obrazovanje. Znanstveni i istraživački interesi Berta Šalaja usmjereni su prema pitanjima demokracije, populizma, političke kulture, socijalnog kapitala, civilnog društva i političkog obrazovanja, o čemu je objavio više studija i članaka. Predstojnik je Centra za cjeloživotno obrazovanje Fakulteta političkih znanosti.
Go to linkNeovisni istraživač, konzultant, publicist i prevoditelj iz Zagreba. Diplomirao filozofiju i sociologiju, magistrirao politologiju. Djeluje u istraživačkim i obrazovnim projektima o ljudskim pravima, civilnom društvu i demokratskim inicijativama. Autor je knjige Akteri bez društva koja tematizira ulogu civilnih aktera kao 'agenata promjena' u postkomunističkoj transformaciji u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Srbiji. Objavljuje političke komentare i analize za medije.
Go to linkPolitolog, zaposlen je u Institutu za društvena istraživanja u Zagrebu gdje se bavi istraživanjima iz područja političke sociologije i javnih politika, prvenstveno mladih. Osim različitih istraživačkih projekata vezanih za participaciju mladih, njihovu građansku kompetenciju i rad s mladima, sudjelovao je u projektima koji se bave društvenom kohezijom i solidarnošću. Studirao je i radio na sveučilištima u Hrvatskoj, Mađarskoj, Sloveniji, Španjolskoj i SAD-u.
Go to linkPo vokaciji je politologinja s dodatnim pedagoškim i psihološkim obrazovanjem, a po životnom izboru aktivistkinja. Rođena 1984. godine u Sisku u kojemu je provela većinu ratnog i postratnog odrastanja, a dio djetinjstva provela je u izbjeglištvu u Ljubljani i Zagrebu. Od srednje škole aktivna u kazališnim i političkim civilnim inicijativama poput Dosta je ratova i Ne u moje ime! Vise od 15 godina provela je u Centru za mirovne studije, Mreži mladih Hrvatske i Documenti – Centru za suočavanje s p
Go to linkDruštveni poduzetnik i inovator, nezavisni savjetnik i trener. Osnivač je i inicijator dvadesetak društveno poduzetničkih organizacija u Hrvatskoj koje djeluju u području zelene ekonomije i pružanja socijalnih usluga u lokalnim zajednicama. Direktor je ACT Grupe, prvog konzorcija društvenih poduzeća u Hrvatskoj. Stručnjak je na području društvenog poduzetništva s više od 15 godina iskustva u jačanju kapaciteta organizacija civilnog društva i društvenih poduzetnika.
Go to linkRadi kao znanstvena suradnica na Institutu za razvoj i međunarodne odnose u odjelu za međunarodne ekonomske i političke odnose. Njezini istraživački interesi uključuju hrvatsku vanjsku politiku, Jugoistočnu Europu, proširenje Europske unije, međunarodnu razvojnu suradnju i migracije. Predaje na poslijediplomskom studiju na Sveučilištu u Zagrebu i glavna je urednica znanstvenog časopisa Croatian International Relations Review.
Go to linkDiplomirana psihologinja, dugogodišnja direktorica Udruge „MI“ – Split i konzultantica u području socijalnih usluga, razvoja zajednice i djelovanja organizacija civilnog društva. Identificira se s ulogom poduzetnice u neprofitnom civilnom sektoru i stručnjakinjom u području psiho-socijalnih intervencija u zajednici. Školovala se u Splitu i Zadru i dodatno obrazovala za psihosocijalne intervencije i rad u zajednici u međunarodnim programima izobrazbe (Realitetna terapija
Go to linkMetode rada
Demo akademija primjenjuje metode poučavanja zasnovane na interakciji i razmjeni, iskustvenom učenju, odgovornosti i samostalnosti te osigurava prostor za suradničko učenje u kojem se svi osjećaju ravnopravni i slobodni u izražavanju svog mišljenja. Učenje kroz probleme je prilika za dodatno osnaživanje i razvoj građanskih kompetencija. Ovim načinom rada želimo potaknuti kritičko promišljanje,
dublje razumijevanje različitih društvenih procesa i pojava te spremnost i motivaciju za aktivno sudjelovanje u razvoju društva i demokracije.
Što ćete dobiti na akademiji
Na akademiji ćete dobiti nova znanja i vještine, mogućnost za razmjenu svojih razmišljanja s drugim polaznicima i stručnjacima te prilku za razgovor o različitim temama koja vas mogu potaknuti na preispitivanje i/ili potvrdu vaših stavova i životnih uvjerenja.
Diplomu Demo akademije dobit će polaznici koji su ispunili preuzete obveze: redovito su sudjelovali u svim kolegijima, ispunili su zadatake programa društveno korisnog učenja te izradili završni rad.
Demo akademija
2019. / 2020.
UPISUJEMO 2. GENERACIJU
Film o prvoj generaciji polaznika "Demo akademije"
Što kažu polaznici
ANDREJ FLAUNDER
Demo akademija nam je pružila jednu od rijetkih mogućnosti - čuti vrhunske predavače iz Hrvatske i daljnjih dijelova Europe.
VIKTOR ŠKOFLEK
Dobiti mogućnost raditi s ovakvim predavačima, s ovakvim timom ljudi koji se bave doista time što je bitno - razvojem društva kakvo želimo - je nešto neprocijenjivo.
MIRNA GRBEC
Dobivam mogućnost postati inicijator i nositelj dobrih promjena u svojoj zajednici.
O NAMA
Usmjereni smo ka viziji otvorenog demokratskog društva zasnovanog na aktivizmu, solidarnosti, povezanosti i povjerenju.
Naša misija je biti inspiracija i podrška aktivnom sudjelovanju građana, razvoju volonterstva i civilnoga društva.
Nastojimo biti inovativni, promovirati pozitivne promjene, kreirati prilike za učenje i razvoj, njegovati dijalog te stvarati veze među ljudima, organizacijama
i zajednicama.
Kontakt
Volonterski centar Osijek
Stjepana Radića 16, 31 000 Osijek, Hrvatska
T: +385 31 211 306